Info@ilksesisitme.com
+90 535 593 02 70

Çift Taraflı İşitme Cihazı

Gebzede Profesyonel İşitme Merkezi > Çift Taraflı İşitme Cihazı

Çift Taraflı İşitme Cihazı

İki işitme cihazı her zaman birden daha iyidir.

Her iki kulak ile işitebilmek en az her iki gözümüzle görmemiz kadar önemlidir. Eğer her iki kulağınızda da işitme kaybı varsa en iyi verimi alabilmek için her iki kulağınızda da işitme cihazı kullanmalısınız.

İki taraflı cihaz kullanmanın en önemli faydaları;

• Sesin geldiği yönü tayin etme yeteneğiniz düzelir
• Gürültülü ortamlarda konuşulanları anlamanız kolaylaşır
• Kulak tembelliği riski azalır
• Daha dolu, zengin ve rahat bir dinleme ortamına sahip olmanızı sağlar
• Sesin yönünü fark edersiniz

İnsanların neden iki kulağı var? Çünkü beynimizin her iki kulaktan da bilgi almaya, böylece sesin geldiği yönü tespit etmeye ihtiyacı vardır. Örnek olarak bir arabanın korna çaldığını düşünün. Kulaklarımız bu tehlike uyarısını alır almaz beynimize gönderir ve inanılmaz kısa bir süre içinde bu uyarının hangi kulağımıza daha önce geldiğini tespit ederek tehlike uyarısının geldiği yönü ve uzaklığını tespit etmemizi sağlar. Bu işleme sesin yönünü tayin etmek diyoruz.

Sesin yönünü tayin etmek
Sesin geldiği yönü tayin edebilmemizin sebebi kulaklarımızın fiziksel olarak birbirinden uzaklığıdır. Örnek olarak sol tarafımızdan gelen korna sesi sol kulağımıza vardığı andan çok çok kısa bir süre sonra sağ kulağımıza varır. Beynimiz bu kadar küçük bir zaman dilimini bile ayırdedebilme yeteneğine sahiptir. Bu sebepten dolayı biz o an tehlikenin sol tarafımızdan geldiğini ve ne kadar uzakta olduğunu hemen tayin edebiliriz. Bu yeteneğimiz günlük koşullarda kendimizi rahat ve güvende hissetmemizi sağlayan bir duygudur.

Gürültüde anlama
Arka plan gürültüsü konuşmayı takip etmeyi güçleştirir. Her iki kulağıyla aynı anda duyamayan kimseler aniden arka plandaki sesler ile gelen sesi ayırmakta daha çok zorlanırlar. Oysa beynimiz sesleri ayırdedebilmesi için iki kulağımızdan da bilgi almaya ihtiyacı vardır. Tek cihaz kullanılarak gürültüde anlamaya çalışmak neredeyse imkansız gibidir.

Tipik gürültülü ortamlar
Normal herzamanki gibi bir ortam hayal edin. Mesela masada yemek yiyorsunuz ve yanınızdaki kişiyle konuşmaya çalışırken ailenin diğer bireyleri de kendi aralarında konuşuyorlar. Burada oluşan arka plan gürültüsü hem duymanızı güçleştiriyor hem de ne söylendiğini anlamanızı engelliyor. Sizde işitme cihazınızın sesini açarak bu problemi çözmeye çalışıyorsunuz. Fakat bu hiç bir işe yaramıyor. Aksine artık arka plan gürültüsü daha rahatsız edici düzeyde. Öyleyse ikinci cihazı edinene kadar bu gibi ortamlarda sesi kısın. Hatta biraz daha kısın.

Gürültü ile mücadele
Profesyonelce uygulanmış ve programlanmış iki işitme cihazı ile beynin doğal yeteneği olan “arka plan gürültüsünü filitreleme“ yeteneğine yardımcı olmanız mümkün. İki cihaz kullanmanın bir başka avantajıda daha az sese ihtiyacınız olmasıdır. Böylece arka plan gürültüsünüde azaltacak ve feedback riskini ortadan kaldırıp konforlu bir dinleme durumu elde edeceksiniz.

İşitme yeteneğinizi kaybetme riski
İki cihaz kullanımı ile bu riski minimum düzeye çekebilirsiniz. Bu risk kısaca, beynin uzunca bir süre bilgi alamadığı kulağın işlevini yitirmesi ve bilgi işleyememesi olarak açıklanabilir.

Çocuklarda işitme yeteneğini kaybetme riski
Kulak tembelliği işitme kayıplı çocuklarda çok daha büyük oranda risk taşır. Çünkü çocuklar doğdukları andan itibaren gelen sesleri öğrenmeye ve bu sesleri takip ederek konuşmayı ve dili kullanmayı öğrenmeye başlarlar. Eğer çocuk bu önemli süreçte bilgi alamaz ve sesleri öğrenemezse onlar için konuşmayı öğrenme ve iletişim hünerlerini geliştirme neredeyse imkansız olacaktır. İşte bu yüzden çocuklarda işitme kaybı hemen tespit edilmeli, en kısa sürede her iki kulakta cihazlandırılmalıdır.

Daha dolu, daha zengin ve daha konforlu işitme
Eğer her iki kulağınız ile eşit şekilde duyuyorsanız sesleri daha rahat dinler, daha az yorulur ve daha temiz, daha net bir işitme sağlarsınız. Nasıl ki bir müzik setinde stereo müzik dinlediğimizde müziğin tüm detaylarını hissediyor mono yayında bunları dinleyemiyorsak kulağımızında iki taraflı işitme sağlaması duyduğumuz seslerin zenginliğini arttıracaktır.

Kendinize bir iyilik yapın
Eğer her iki kulağınızda işitme kaybı varsa uzmanınız ile konuşup onun tavsiyelerini dinleyin. Size çift taraflı cihaz uygulamasına izin verin. Kendinize bir iyilik yapın ve iki taraflı işitme cihazı kullanmaya alışmak için süre tanıyın. İki taraflı işitme cihazı ile sadece daha dolu, zengin ve rahat bir işitmeye sahip olmakla kalmayıp, hayat kalitenizde gerçek bir iyileşme gözlemleyeceksiniz.

UNUTMAYIN!
“İki işitme cihazı ile iki kat daha fazla duyarken, dört kat daha fazla anlama elde edersiniz”

Çünkü sizin İKİ KULAĞINIZ var. Çift taraflı işitme cihazı kullanın!

Çift Taraflı İşitme Cihazı